Przejdź do głównej zawartości

Wegańskie gołąbki w sosie żurkowym

Wegańskie gołąbki zainspirowane gołąbkami Marty Dymek. Zaskakują swoim smakiem, nie zawierają mięsa co zupełnie nie przeszkadza. Są cudowne :)


Składniki:
  • 40 g suszonych grzybów,
  • 250 ml wody,
  • 1 mała kapusta biała,
  • 1 cebula,
  • ryż (najlepiej brązowy),
  • 4 liście laurowe,
  • 4 ziarna ziela angielskiego,
  • 4 ziarna jałowca,
  • 4 ziarna czarnego pieprzu,
  • 250 ml żurku,
  • 500 ml bulionu warzywnego,
  • 1 łyżka syropu klonowego,

Przygotowanie:
Przygotowanie najlepiej rozpocząć od wstawienie do dużego garnka wody do gotowania kapusty. 
Z kapusty wyciąć głąb i włożyć ja do gotującej się osolonej wody. Gotować około 5 do 6 minut, aż pierwsze liście kapusty zaczną odpadać. Każdy miękki liść wyciągnąć i odłożyć. Czynność powtarzać, aż do końca główki kapusty. Po ostudzeniu liści kapusty wyciąć z nich zgrubiałą część na środku liścia, gdyż będzie utrudniała zwijanie gołąbka.

Grzyby suszone zalać szklanka wody i odstawić na około 30 minut. Następnie grzyby drobno pokroić. Nie wylewaj wody z moczenia suszonych grzybów. 

Przyprawy (liści laurowy, ziele angielskie, jałowiec i ziarna pieprzu) włożyć do gazy i związać. W ten sposób tworzymy własną saszetkę przypraw.  

Cebulę pokroić w drobna kostkę i podsmażyć na oleju. Dodać grzybki oraz ryż i delikatnie wszystko razem przesmażyć. Następnie należy dodać wodę z moczenia grzybów i 250 ml wody, a także saszetkę przypraw. Całość należy gotować około 20 minut pod przykryciem, a po tym czasie jeszcze 5 minut bez przykrycia. 

Gołąbki nadziać otrzymanym farszem. W tym celu na każdy liść nałożyć łyżkę farszu i ciasno zawinąć podobnie jak krokiety. Czynność powtarzać, aż do skończenia farszu. 

SOS: w małym garnku mieszamy żurek, bulion warzywny i syrop klonowy. Gotować około 3 minut tylko do połączenia.

W garnku układamy nie wykorzystane liście kapusty, a następnie układamy gołąbki. Całość zalewamy sosem żurkowym i gotujemy około 60 minut do pełnej miękkości. 

Podawać ze świeżym szczypiorkiem.


Smacznego!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rosołek z ryżem dla niemowlaka

Jako mama 6 miesięcznego dziecka zaczynam wprowadzać nowe posiłki do diety, dlatego postanowiłam stworzyć nowy dział. A  mianowicie jedzonko dla malucha. Postaram się systematycznie podawać nowe dania, które będzie kosztować mój mały Smakosz :)  Dziś podałam rosołek z ryżem :) Dla mojego malucha jest to porcja na 2 dni. Składniki: 2 małe skrzydełka z kurczaka, kawałek około 1 cm pora oraz korzenia pietruszki, 1 marchewka, mała gałązka pietruszki zielonej, 2 łyżki ryżu, woda mineralna niskozmineralizowana. Przygotowanie: Marchewkę oraz pietruszkę obieramy.  Wszystkie warzywa myjemy.  Skrzydełka oraz warzywa zalewamy wodą tak aby całość zakryła dosypując ryż. Gdy warzywa i mięso będą miękkie zaczynamy blendować danko tzn. obieramy z mięska skrzydełka i przekładamy do blendera dodając warzywa i ryż.   Całość podlewamy wywarem z gotowania aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Smacznego!

Zapiekanka makaronowa z serem

Ciekawy i prosty przepis Pascala Brodnickiego na zapiekankę makaronową :)  Składniki: 350g makaronu rurki, 1 cebula, 7 plasterków szynki, 200 ml śmietany 36%, 100g zielonego groszku konserwowego, 300g tartego żółtego sera, sól i pieprz.   Przygotowanie: Makaron gotujemy do miękkości.  Cebulę szklimy na oleju lub oliwie, dodajemy szynkę pokrojoną w paseczki i całość podsmażamy. Dodajemy śmietankę i gotujemy na małym ogniu.  Do całości dodajemy groszek, makaron oraz połowę startego sera.  Formę żaroodporną smarujemy masłem i napełniamy makaronem. Wierzch posypujemy serem.  Pieczemy na złoty kolor w piekarniku nagrzanym do 180°C  Smacznego!

Ziemniaki duszone

Prosta a zarazem tania potrawa, gdyż wymaga tylko trzech podstawowych składników :)  Składniki: 1 kg ziemniaków, 3 większe cebule, 2 kiełbaski śląskie, sól i pieprz. Przygotowanie: Ziemniaki kroimy w plastry, a cebulę i kiełbasę w półtalarki. Do garnka na dno nalewamy odrobinę oleju lub oliwy, następnie układamy warstwę ziemniaków, cebulę, kiełbasę oraz sypiemy solą i pieprzem.  Po kolei układamy warstwy aż do skończenia składników.  Na wierzchu powinny znajdować się ziemniaki.  Całość przykrywamy folią aluminiową i pokrywą i dusimy na małym ogniu aż do miękkości (około 1-1.5 godziny).   Smacznego!